Nova a Prima své HD programy přes pozemní televizi DVB-T2 bezplatně vysílat nebudou

15.08.2018   |   PRAHA

O atraktivitě pozemního digitálního vysílání DVB-T2 a jeho rozšíření nerozhodne tolik avízovaný přechod na DVB-T2 Českou televizí, ale postoj k novému kódování ze strany dvou největších soukromých televizí. ČT ve své kampani totiž nezmiňuje, že nový formát přenosu televizního vysílání umožní Nově a Primě své kanály zpoplatnit.

Na výroční konferenci Digimedia 2018 to na přímou otázku, zda budou na DVB-T2 vysílat bezplatně své programy v HD kvalitě, odpověděli generální ředitel TV Prima Marek Singer a technický ředitel TV Nova Josef Uher lakonicky a shodně: „Ne!“. Na tuto odpověď se netrpělivě čekalo právě z toho důvodu, že záměry soukromých televizí mohou výrazně ovlivnit využívání pozemního televizního vysílání v budoucnosti.

Je pravděpodobné, že si divák, který zůstane u příjmu přes anténu, bude muset za HD kvalitu komerčních stanic zaplatit, jako u kabelovky nebo satelitu. Nadto si ale ještě bude muset pořídit set top box nebo novou televizi s kodeky HEVC H.265. Je velmi nezodpovědné, že se u přístrojů certifikovaných Českými radiokomunikacemi nepožaduje jako nutná podmínka podpora kódovaného televizního vysílání. Pokud si někdo dnes pořídí set top box nesoucí značku „DVB-T2 Ověřeno“, nemá zaručeno, že bude vyhovující pro příjem komerčních stanic v HD kvalitě.

Pro diváky s vyššími nároky na kvalitu obrazu a šíři programové nabídky není přechod na DVB-T2 optimálním řešením. Širší nabídku programů v HD kvalitě najdou pouze u satelitních, kabelových nebo IPTV operátorů.

Celý přenos z konference Digimedia 2018

- red -

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků