S koupí nového set top boxu či chytré televize ještě počkejte

22.08.2018   |   PRAHA

Technický plán přechodu na DVB-T2, takový „jízdní řád digitalizace“, měla vláda projednávat před prázdninami. Pak ale došlo ke změně na postu ministra průmyslu a obchodu, kdy Tomáše Hünera nahradila Marta Nováková. Kvůli tomu se řada bodů vládní agendy nedostala na pořad jednání a musely být odsunuty na neurčito.

To je i případ Technického plánu přechodu a související informační kampaně k digitalizaci. Podle vládního webu vlada.cz ovšem projednávání tohoto bodu zatím není ani v plánu (22.8.). Není divu. Protože nová ministryně se potřebuje s tématem podrobně seznámit, připravit podklad pro jednání na vládě a tento materiál svým kolegům umět vysvětlit a obhájit. Vzhledem k tomu, že jde o náročnou technologickou matérii, je možné, že se původně plánované jednání na konec srpna ještě o nějaký týden odloží. A teprve po projednání lze začít jednat o informační kampani k digitalizaci. Do toho se ale nyní ještě vložilo ministerstvo kultury. S tím, že Návrh technického přechodu v podstatě neobsahuje problematiku přechodu regionálního vysílání a tedy bude nutné navrhnout a nechat přijmout další novelu zákona o elektronických komunikacích. Zároveň ale ministerstvo uvedlo, že ono takovou změnu zákona navrhovat nebude.

Jak jsme již psali, zároveň se čeká, jak se k celému přechodu postaví soukromé televizní stanice. Zde jde zejména o to, jestli zpoplatní příjem svých HD kanálů. A jak už se předběžně vyjádřili lidé z vedení TV Nova a TV Prima, zpoplatnění velmi vážně zvažují. Což by znamenalo velkou změnu v příjmu televizního vysílání, respektive „bezplatnosti“ vysílání přes anténu. Předpokládá se sice, že by komerční televize vedle zpoplatněného HD své kanály šířily i bezplatně, ale ve významně nižší SD kvalitě. A rozdíl mezi HD a SD je markantní. Proto je lepší ještě počkat s nákupem nového set top boxu či chytré televize, jak to celé dopadne. Protože je možné, že za pozemní vysílání v HD se bude platit stejně jako za satelitní nebo kabelové vysílání. U nichž ale nové televize kupovat nemusíte. U těchto platforem se přechod totiž diváků nedotkne, ty budou stále vysílat ve vysoké kvalitě.

-red-

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků