ČT v září zcela vypne vysílání svých HD kanálů v DVB-T přes anténu

30.08.2018   |   PRAHA

Od poslední zářijové neděle už nebude Česká televize vysílat ve vysokém rozlišení přes antény DVB-T. Zcela tak ukončí souběžné vysílání platforem dřívější DVB-T a nové DVB-T2. Pokud tedy budete chtít přijímat televizní vysílání programů ČT tzv. v HD přes běžnou anténu, budete si muset pořídit set top box nebo televizi, které umožňují příjem ve formátu DVB-T2/HEVC H.265.

Zde si ale dejte pozor, protože musí jít konkrétně o tento kodek, například nová televize s kodekem MPEG4 by vám byla k ničemu. Pak je také možnost přejít od anténního příjmu televizního vysílání k satelitním nebo kabelovým společnostem, u nichž se vás tato zásadní změna nedotkne a nebudete si muset kupovat novou televizi. V HD kvalitě pak získáte nejen programy ČT, ale i programy Novy, Primy, TV Barrandov a dalších vysílatelů. U anténního příjmu televizního vysílání ještě nejde o úplný přechod z DVB-T na DVB-T2, ten je naplánován na červen 2020. Už ale od listopadu 2019 bude Česká televize DVB-T postupně vypínat po jednotlivých regionech. Do té doby programy ČT z antény naladíte, ale pouze v nižší SD kvalitě, ne v HD.

O této významné technologické změně ve vysílání měla informovat státní kampaň, její start se ale neustále odkládá. Naposledy kvůli změně na postu ministra. Zároveň je nutné si připomenout ten důležitý fakt, že soukromé televize na konferenci Digimedia deklarovaly, že pravděpodobně zpoplatní své HD kanály v DVB-T2 vysílání nebo je vůbec nebudou přes anténu vysílat. To by znamenalo, že pro vás vysílání přes anténu zůstane bezplatné, pokud se spokojíte s nižší SD kvalitou a skromnější programovou nabídkou. Z toho důvodu se spěch s pořizováním nové televize či set top boxu nemusí vyplatit.

- red -

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků