Přechod na televizi přes anténu DVB-T2 vyjde stát na jednu miliardu korun

10.09.2018   |   PRAHA

Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 vyjde na zhruba jednu miliardu korun. Jde zejména o náklady na vysílání prostřednictvím přechodových sítí, náklady související se změnou přídělů kmitočtů nebo výdaje spojené s odstraňováním rušení signálu mobilních sítí.

Celý přechod se bude hradit z radiokomunikačního účtu, na němž se kromě jiného schází část poplatků za využívání rádiového spektra. Schválila to vláda v rámci tzv. Technického přechodu. Jde zejména o náklady na vysílání prostřednictvím přechodových sítí, náklady související se změnou přídělů kmitočtů nebo výdaje spojené s odstraňováním rušení signálu mobilních sítí. Vysílání ve standardu DVB-T skončí v červnu 2020. Jako důvod pro přechod na formát DVB-T2/HEVC se uvádí nutnost uvolnit pásmo 700 MHz pro mobilní operátory, a to v rámci celé Evropy. DVB-T2 využívá pro šíření televizního signálu menší rozsah spektra.

Česká televize, která je provozovatelem tzv. veřejnoprávního multiplexu, může zcela přejít na standard DVB-T2, jakmile pokryje signálem alespoň 95 procent obyvatel. Provozovatelé ostatních tří multiplexů musí dosáhnout u DVB-T2 minimálně stejného pokrytí, jako mají ve standardu DVB-T. Bezproblémový přechod na nový standard mají zajistit tzv. přechodové sítě, které vysílají souběžně se stávajícími multiplexy DVB-T. V současnosti fungují tři přechodové sítě, které pokrývají až 99 procent populace. Uživatelé si budou muset pořídit TV přístroj umožňující příjem DVB-T2 nebo set top box nebo přejít na jiný způsob příjmu televizního signálu (satelitní, kabelová, IPTV).

Převzato: Ekonomickymagazin.cz (redakčně upraveno)

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků