ČT od října přes anténu bez nového set top boxu pouze v nižší kvalitě

25.09.2018   |   PRAHA

Od 1. října přestane Česká televize šířit své programy v HD kvalitě v pozemním standardu DVB-T. Zůstanou tam pouze programy v nižší SD kvalitě. Jak si zajistit znovu příjem programů České televize v HD kvalitě?

Pokud jste z antény nepřešli k satelitu nebo kabelovce a nebo jste si nepořídili televizi či set top box, které mají kodek na DVB-T2/HEVC, kanály České televize můžete od října přijímat pouze v nižší SD kvalitě. Což je zejména u sportovních přenosů ztráta dost podstatná. „Souběžné vysílání programů ČT ve vysokém rozlišení, dosud volně dostupné v multiplexu 1a i v přechodové síti DVB-T2, tak po šesti měsících skončí,“ píše se v tiskové zprávě veřejnoprávní televize. To znamená, že ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT Déčko a ČT Art bude v DVB-T pouze v nižší kvalitě a už ne v HD. Vysílání v nižší kvalitě bude v DVB-T formátu i nadále dostupné na multiplexu 1. Ovšem už jen něco málo přes rok. Multiplex 1 totiž začne postupně po regionech ČT vypínat v listopadu příštího roku.

„Završení druhé vlny digitalizace a tedy kompletní přechod na DVB-T2 je prozatím naplánován na červen 2020, postupné vypínání stávajícího vysílání v DVB-T však začne již v listopadu 2019,“ píše se dále v tiskové zprávě ČT. Pro příjem pozemního digitálního televizního vysílání nové generace je třeba set top box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Další možností, jak konec vysílání DVB-T vyřešit, je přejít na satelit, IPTV či kabelovku a zajistit si tak podstatně širší programovou nabídku v lepší obrazové kvalitě.

-red-

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků