Budou pro diváky fotbal či televizní pohádky v HD a zadarmo?

02.05.2019   |   PRAHA

Komerční televize Nova a Prima uvedly, že své programy v HD kvalitě nebudou zadarmo šiřít v DVB-T2. Co to znamená pro diváky pozemního vysílání? Více v našem článku!

Do Vánoc je ještě daleko, ale v branži televizních operátorů a televizí už se toto letošní „období televizních pohádek“ intenzivně řeší. V podstatě v tichosti a bez státní kampaně došla Česká republika k dalšímu milníku pozemního televizního vysílání. K přechodu z platformy DVB-T na platformu DVB-T2. Důvodem je prý uvolnění frekvenčních pásem pro mobilní operátory. „Pravým důvodem je ztrojnásobení datové kapacity terestrické platformy – tj. kapacity kterou obchodují ČRa a DB – to vše z veřejných prostředků. Větší kapacitu potřebují k rozjezdu placené platformy,“ tvrdí Jaromír Glisník člen představenstva společnosti M7 Group, která provozuje satelitní televizi Skylink.

Pro běžného diváka využívajícího pozemní televizní vysílání to představuje zásadní rozhodnutí, ke kterému mu stát zatím poskytl minimum informací. Podle čeho se má rozhodnout, zda zůstane u pozemní antény nebo přejde ke kabelové, satelitní či IPTV platformě? Diváků, kteří se nyní koukají na televizi přes satelit, kabelovku nebo IPTV, se přechod na DVB-T2 vůbec netýká a nemusí nic řešit. Diváci na pozemní anténě pravděpodobně nebudou zakládat své rozhodnutí na výši pořizovacích nákladů za nový způsob příjmu televizního signálu – ty budou muset vynaložit ve všech případech. Pokud se rozhodnou zůstat na pozemním vysílání (DVB-T2), budou si muset pořídit set-top box nebo nový televizor. Pokud se rozhodnou přejít na satelit, kabelovku nebo IPTV, mohou v modernějších televizorech použít vestavěné DVB-S a DVB-C tunery pro dekódovací karty nebo využít různé pobídky operátorů na kompletní vybavení. Operátoři za to požadují závazek odebírat jejich služby po určitou dobu.

Co je pro ně ovšem rozhodující, to je kvalita vysílání a cena. Zda se na sportovní přenosy, filmy nebo právě na ty televizní pohádky bude s dětmi dívat v HD za peníze či pouze v SD kvalitě zadarmo. To je po diváka důležité, nic jiného. Zda začne být i televizní vysílání přes anténu v HD kvalitě za paušál, jako je to u kabelovky či satelitu. „Na soukromé televize se čeká,“ přiznala k tomu na podzim loňského roku na konferenci v Nymburku Anna Tůmová, marketingová ředitelka společnosti České Radiokomunikace. Reagovala tím na již dřívější deklarace Novy a Primy z předešlých digitálních konferencí, že v DVB-T2 neplánují v HD kvalitě vysílat zadarmo.

Minulý týden České radiokomunikace uspořádaly tiskovou konferenci právě k přechodu na DVB-T2. K této tiskovce přispěchala Prima se svým, dnes už jasným vyjádřením. „Skupina Prima nikdy neplánovala na platformě DVB-T2 vysílat zdarma v kvalitě HD. Diváci tak v rámci pozemního vysílání DVB-T2 budou moci sledovat zdarma vysílání kanálů skupiny Prima ve kvalitě SD+,“ reagovala Gábina Semová, vedoucí PR oddělení Primy. „Nasmlouvané kapacity v DVB-T2 hodlá skupina Prima využít pro spuštění dalších kanálů, jako například CNN Prima News, nebo realizovat spuštění placené televize na této platformě prostřednictvím operátora, který dojedná podmínky napříč trhem a novou placenou televizní službu na trh uvede,“ dodala Gábina Sémová. Nova už dříve připouštěla zpoplatnění vysílání programů v HD.

Je tedy jasné, že nejvýznamnější komerční televizní stanice neplánují vysílat v plném vysokém rozlišení (HD) zadarmo. Vysílat budou bezplatně pouze v nižší kvalitě. Zdá se tedy, že jeden velký fenomén –televize zadarmo– v Česku pomalu, ale jistě končí.

Článek převzat s dovolením redakce Ekonomického magazínu

Seznam článků