Na státní kampaň ke konci DVB-T nečekejte, zařiďte se sami, termín se blíží

30.07.2019   |   PRAHA

Termín konce vysílání přes DVB-T se blíží, ale diváci stále marně čekají na oficiální státní kampaň a vysvětlení, jak řešit příjem televizního signálu. Tuto aktivitu za stát přebrali operátoři a hlavní televizní stanice.

Je to přesně rok, co vláda schválila Plán přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání a odsouhlasila si, že podpora tohoto projektu přijde českou kasu na jednu miliardu korun. Mezi jiným na informační kampaň, kterou ovšem vláda stále nerozjela.

Bezproblémový přechod na nový standard mají zajistit tzv. přechodové sítě DVB-T2, které vysílají souběžně se stávajícími multiplexy DVB-T. V současnosti fungují tři přechodové sítě, které pokrývají až 99 procent populace. Nic tedy nebrání vypínání vysílačů ve starém formátu DVB-T, které začne na konci roku 2019.

O informační kampaň ke konci DVB-T se dosud místo státu starají operátoři, provozovatelé satelitních a kabelových televizí, poskytovatelé IPTV a samozřejmě veřejnoprávní ČT. Ti na svých stránkách (viz níže) například radí, jak konec DVB-T vyřešit a zajistit si programy v HD kvalitě.

TV Nova na svém webu divákům radí, aby sledovali jejich kanály přes satelit, kabel nebo IPTV. Důvod je jednoduchý – oproti pozemní anténě operátoři nabízejí programy Novy v HD kvalitě a to včetně prémiových sportovních kanálů Nova Sport 1 a 2, které v DVB-T2 nenajdou. TV Prima rovněž upozorňuje na to, že svoje kanály v HD kvalitě bude distribuovat pouze přes placené platformy. DVB-T2 samozřejmě ve výčtu chybí.

Z komunikace TV Nova a TV Prima tak vyplývá, že pro diváky na pozemní anténě je ideálním řešením konce vysílání DVB-T přechod k nějakému satelitnímu, kabelovému nebo IPTV operátorovi.

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?

Česká televize jako jediná bude vysílat svoje programy v HD kvalitě i v pozemním vysílání ve standardu DVB-T2. Na svých stránkách ústy moderátora Daniela Stacha divákům na pozemní anténě radí koupit si nový televizor nebo set-top box, tedy zůstat na pozemní anténě.

Na to vtipně reagoval satelitní operátor Skylink, který parodoval spot ČT se Stachem. Vysvětluje v něm, že diváci na pozemní anténě mají možnost vyřešit konec DVB-T vysílání nejen koupí nového televizoru nebo set-top boxu, ale i přechodem na satelit, kabel nebo IPTV.

 

Seznam článků