Máte nový televizor, ale ten nemusí umět nový formát kódování!

13.06.2018   |   PRAHA

Přípravy na nahrazení stávajícího DVB-T vysílání novým standardem DVB-T2 zatím probíhají bez většího zájmu široké veřejnosti. Teď asi máváte rukou, že o tom víte a že už jste se na to připravili, protože jste si před dvěma lety koupili nový televizor. Jenže pozor! Ono to nemusí být pravda. Že jste připraveni.

Sice máte televizor, který přijímá DVB-T2, ale to ještě neznamená, že se budete moci dívat. To je nakonec i zkušenost několika desítek televizních diváků. Ti všichni mají nový televizor jen několik málo let s podporou formátu DVB-T2, ale se špatným kódováním. A tak, když ČT spustila Déčko v novém standardu DVB-T2, lidé slyšeli pouze zvuk. Starší televizory sice byly chystané na DVB-T2, ale na komprimaci a přenos signálu v MPEG4. Jenže se objevil novější formát HEVC (H.265). Teď jste se možná zarazili a chystáte se jít studovat manuál ke své televizi.

O používání HEVC pro přenos obrazu se u nás rozhodlo v roce 2014. Přesto se dál prodávaly televize s kódováním MPEG4. Nakonec, všechna ta čísla v technickém popisu, kdopak jim rozumí, že? Jenže, oni na to nedokázali upozornit ani prodavači. Protože stát se doposud ještě nepustil ani do informační kampaně.

Důvodem přechodu na DVB-T2, tedy s přenosem obrazu ve větší komprimaci, je uvolnění kmitočtů pro mobilní operátory. Ty chtějí využít pro sítě páté generace, s vyšší kapacitou i rychlostí pro přenos dat. Zjednodušeně řečeno, ve vzduchu je plno. Televize budou postupně přecházet na nový formát, když zřejmě zachovají nějakou dobu i ten starý. Ale od roku 1. ledna 2021 už bude televizní vysílání jen ve formátu HEVC (H.265).

Pokud tedy používáte anténu a přijímáte pozemní vysílání, budete se muset podívat, zda vaše televize umí dekódovat HEVC (H.265). Pokud ne, budete si muset pořídit set top box. Nebo je řešení zvolit třeba satelitní vysílání, protože s ním vám poběží každá televize, a vzhledem k častý změnám s kodeky je to dlouhodobé řešení.

- red -

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků