Jak někteří televizní fanoušci mohli přijít o mistrovství světa

19.06.2018   |   PRAHA

Nechybělo mnoho a polovina fotbalových fanoušků by neviděla mistrovství světa ve fotbale. Důvod? Přechod České televize na nový digitální formát DVB-T2. ČT totiž plánovala ukončit DVB-T vysílání programu ČT Sport již v květnu. Nakonec z toho ale couvla a zdá se, že začne své programy v DVB-T vypínat až v roce 2019.

Přechod na DVB-T2 se týká pouze domácností, které přijímají televizní signál terestricky (tzv. pozemní televizní vysílání). Zjednodušeně, ty domácnosti, které mají anténu, nebo u bytových domů společnou televizní anténu. Těch, co mají kabelovku, IPTV nebo satelit, se plánovaný přechod netýká. DVB-T2 je nový způsob kódování pozemního televizního signálu, který je několikanásobně víc komprimovaný při cestě od vysílatele k příjemci.

Obecně se tvrdí, jako u kdečeho, že to „nařídila“ Evropská unie. To je ale jen půl pravdy. Ve skutečnosti si to prolobovali mobilní operátoři. Ve vzduchu totiž začíná být plno, je čím dál tím větší tlak na vysoké objemy přenosů dat. Zkrátka, už se nám nechce číst, chceme se dívat na videa. A proto mobilní operátoři potřebují více prostoru ve vzduchu, aby mohli ty větší přenosy dat prodávat. Akorát, takhle se to bude financovat z veřejných peněz, přes ČT.

Pro ty, co mají antény, tu ale vzniká, nebo spíš už přetrvává, ještě jeden problém. O kterém se raději moc nemluví. Ve vzduchu, blízko nad zemí, bude prostoru rychle ubývat. Dnes se přechází na nové formátování, protože lidé chtějí sledovat a sdílet videa. Za pár let už ale budou chtít být společně online ve virtuální realitě, k čemuž budou potřeba ještě mnohem větší objemy dat. A protože „těsně nad zemí“ musí zůstat záchranáři, hasiči nebo radary řídících věží letového provozu, první na řadě bude zase pozemní televizní vysílání.

„Velmi pravděpodobně se dočkáme další redukce frekvenčního pásma určeného pro televizní vysílání. V této situaci propagace a podpora pozemní televize z veřejných prostředků vskutku není nijak vysvětlitelná ani obhajitelná,“ říká k tomu Jaromír Glisnik ze společnosti M7Group, která provozuje satelitní platformu Skylink.

A zase se pak budou v domácnostech měnit televize, krabičky k nim, zvané set top boxy, a ovladače. Distributoři tohoto pozemního televizního signálu opět budou předělávat vysílače a zase to zřejmě těm operátorům, včetně komunikační kampaně, z určité části zaplatí stát. Tedy, my všichni, přestože máme satelit nebo kabelovku.

- red -

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?
Seznam článků