Proč se přechází na DVB-T2?

Na nový formát digitálního televizního vysílání DVB-T2 se přechází z rozhodnutí vlády. Cílem je uvolnit frekvence pro pozemní vysílání ve prospěch rychlého mobilního internetu. Postupné vypínání současného způsobu vysílání DVB-T se dotkne až 2 milionů českých domácností.

DVB-T2 uvolní frekvence pro rychlý mobilní internet

Mobilní operátoři z rozhodnutí vlády získali část vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání. Budou tak moci poskytovat kvalitnější mobilní internetové připojení. Uvolněné frekvence by ale pozemnímu televiznímu vysílání ve stávajícím formátu DVB-T chyběly.

Proto se Česká republika rozhodla přejít na modernější technologii, kterou je právě DVB-T2. Vypínání programů v normě DVB-T a zapínání nových vysílačů DVB-T2 začalo už v roce 2017. Úplný konec stávajícího způsobu pozemního digitálního televizního vysílání je naplánovaný na rok 2021.

Po roce 2021 už stávající vysílání nenaladíte

Pro téměř 2 miliony českých domácností to znamená postupné vypínání programů a nutnost investovat do dalšího vybavení. Po roce 2021 už totiž nenaladí pozemní televizní vysílání přes klasickou anténu ve formátu DVB-T. Nový typ televizního vysílání DVB-T2 naladíte už jen s přijímačem, který obsahuje tuner DVB-T2 a zároveň kodek HEVC neboli H.265.

Znamená to tedy nutnost pořízení nové televize nebo set-top boxu splňující potřebné parametry. Výrobci těchto zařízení je už teď označují logem „DVB-T2 ověřeno“. Další možností je ale i přechod na jiný způsob příjmu televizního signálu. Diváků satelitní, kabelové nebo IPTV televize se přechod na DVB-T2 totiž vůbec netýká.

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?

Je ohroženo pozemní vysílání v ČR?

Pokud se podíváme do okolních zemí, můžeme vysledovat jednoznačný trend. Zatímco v České republice přijímá pozemní televizní vysílání přes klasickou anténu zhruba 50 % domácností, v Německu nebo Rakousku je to jen něco kolem 5 %. Zároveň ve všech vyspělých zemích, tedy i u nás, zažívá velký rozmach rychlý mobilní internet a další bezdrátové technologie, které využívají frekvence pro pozemní televizní vysílání. Uvolňování frekvencí ve prospěch mobilních operátorů tedy s velkou pravděpodobností bude pokračovat i po skončení druhé vlny digitalizace v roce 2020. O jejich dalším osudu bude jednat světová radiokomunikační konference (WRC) v roce 2025. V dlouhodobém pohledu tento trend může mít vliv na samotnou existenci pozemního televizního vysílání.

Seznam nejčastějších dotazů