Jaké jsou výhody a nevýhody DVB-T2?

Jako hlavní výhoda přechodu na DVB-T2 se uvádí možnost sledovat více televizních programů v HD kvalitě. Největší komerční vysílatelé – Nova a Prima - však odmítají poskytovat vysílání svých stanic v HD bezplatně a je tedy otázkou, zda budou v budoucnu součástí HD nabídky DVB-T2.

Po přechodu na DVB-T2 (ne)naladíte více programů v HD kvalitě

Pokud přijímáte televizní signál přes klasickou anténu, tak na ni naladíte něco kolem 30 programů (závisí na lokalitě a kvalitě signálu). Po roce 2021, tedy po dokončení přechodu na DVB-T2, byste jich teoreticky mohli naladit více ve vyšší (HD) kvalitě. Jednou z výhod pozemního digitálního televizního vysílání v novém formátu DVB-T2 je totiž možnost efektivněji vysílat programy v HD rozlišení. Například Česká televize nabídne v HD kvalitě všechny své stanice. Komerční stanice (Nova, Prima) pravděpodobně vysílání v HD kvalite v DVB-T2 vůbec (zdarma) nenabídnou.

Dojde ke zpoplatnění HD vysílání?

Přechod na DVB-T2 vyžaduje investice jak na straně diváků, kteří si budou muset pořídit přijímač s odpovídajícím tunerem, tak i na straně poskytovatelů televizního vysílání. Vysílání České televize je ze zákona veřejnou službou a musí být tedy zdarma. To se ovšem netýká komerčních stanic, jako je například NOVA nebo PRIMA.

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?

Komerční stanice Novy a Primy budou dle vyjádření jejich představitelů přes DVB-T2 vysílat své programy bezplatně pouze v nižší – tedy SD – kvalitě. HD programy poskytují pouze za poplatek a není vůbec zřejmé, zda je budou přes pozemní televizi vysílat. Pokud si tedy koupíte například novou televizi s větší úhlopříčkou, vysílání komerčních stanic budete mít v nevyhovující kvalitě. Může ale dojít i k tomu, že komerční stanice budou hledat cesty, jak kvalitnější HD vysílání zpoplatnit. Placené DVB-T2 vysílání se dokonce už testovalo.

Seznam nejčastějších dotazů