Jakými způsoby můžu přijímat televizní vysílání?

Pokud chcete sledovat digitální televizní vysílání, máte v zásadě 4 možnosti – pozemní vysílání přes klasickou anténu, satelitní televizi, kabelovou televizi nebo příjem TV přes IP protokol.

Pozemní vysílání přes klasickou anténu

Na klasickou anténu přes pozemní vysílače naladíte většinu základních programů. Do roku 2020 se ale potřebujete vybavit televizí nebo set-top boxem s digitálním tunerem pro DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. Česká televize slibuje na novém standardu DVB-T2 vysílání všech svých programů v nejvyšší HD kvalitě. U komerčních stanic ale není jisté, zda budou poskytovat HD vysílání bezplatně.

Satelitní televize

Popularita satelitní televize v České republice stále roste. Důvodem je mimo jiné široké pokrytí i v oblastech, kde je signál pozemního vysílání rušený. Výhodou satelitního příjmu je větší výběr programů, z nichž je velká část v nejvyšší HD kvalitě.

Pro satelitní vysílání potřebujete přijímač a parabolickou anténu, kterou můžete umístit na zahradu, na balkon nebo na střechu. Kompletní instalaci za vás vyřeší některý z poskytovatelů satelitního vysílání u nás. Ten vám také aktivuje dekódovací kartu, abyste mohli sledovat placené komerční stanice. Satelitní televize navíc dnes nabízí sledování TV programů i přes internet.

Čeká nás postupný konec DVB-T vysílání televize přes anténu

Dotkne se to i mě?

Kabelová televize

Kabelová televize rovněž nabízí více programů a vysílání v HD kvalitě. Pro příjem televizního signálu přes kabel potřebujete speciální set-top-box s přístupovou kartou k placeným kanálům. Výhodou kabelové televize je, že součástí nabídky poskytovatelů těchto služeb bývá i internetové připojení.

IPTV

Digitální televizní vysílání přes IP protokol je velmi podobné kabelové televizi, ačkoli technologicky funguje trošku odlišně. Sledovat IPTV můžete, pokud jste v dosahu vysokorychlostního internetu některého z poskytovatelů IPTV.

Seznam nejčastějších dotazů